Rybia łuska u dzieci
Na choroby skóry składa się wiele czynników. W przypadku małych dzieci mogą to być wady wrodzone oraz uszkodzenia tkanek skóry nabyte już w życiu płodowym. W przypadku małych dzieci coraz częściej można spotkać się ze schorzeniem noszącym miano rybiej łuski. W dużym skrócie powstanie choroby powoduje nadmierne rogowacenie naskórka. Może występować pod różnym nasileniem.
Rybia łuska u dzieci – objawy
Główne objawy choroby to:
- charakterystyczne oddzielone płaty skóry, które wyglądem przypominają łuskę ryby. Mogą one przybierać barwę białą, żółtą a niekiedy nawet jasnobrązową,
- najczęściej zmiany występują w okolicy klatki piersiowej, rąk oraz nóg,
- w niektórych odmianach choroby zmiany pojawiają się również w okolicach twarzy.
Odmiany rybiej łuski
Ta specyficzna i dość charakterystyczna choroba ma różne odmiany, a główne z nich to:
- rybia łuska zwykła, czyli najczęściej występująca postać, zarówno u kobiet jak i mężczyzn. U niemowląt objawy zauważalne są w pierwszych miesiącach życia. Drobne białe łuski zazwyczaj pojawiają się w pachwinach, pachach oraz zgięciach kolan i łokci,
- odmiana jeżasta, zmiany skórne przybierają postać licznych brodawek,
- rybia łuska sprężona z płcią, ta odmiana występuje jedynie u mężczyzn i przyczyną jej jest posiadanie konkretnego genu.
Leczenie rybiej łuski
Zazwyczaj rybia łuska w przypadku dzieci jest chorobą dziedziczną, jednak w nielicznych sytuacjach może być nabyta. Wpływ na takie zjawisko na przede wszystkim wyniszczenie organizmu. W takiej sytuacji wystąpienie choroby jest następstwem między innymi niektórych nowotworów, chorób wątroby oraz wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Rybia łuska nabyta jest całkowicie wyleczalna, jednak kluczowa jest szybka diagnostyka i wdrożenie leczenia.
W przypadku odmiany dziedzicznej całkowite wyleczenie rzadko jest możliwe. Najczęściej proces leczenia skupia się na łagodzeniu objawów poprzez stosowanie dedykowanej diety oraz specjalistycznych kremów, które w ofercie posiada marka Dexeryl. Dobre efekty przynosi również terapia doustna, która polega na regularnym przyjmowaniu odpowiednich leków.
Dzieci bardzo dotknięte chorobą często nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie z odmiennym wyglądem, dlatego bardzo ważne są regularne wizyty w gabinecie specjalisty, który w przypadku starszego dziecka zadba również o jego zdrowie psychiczne.
Warto wykonać specjalistyczne badania genetyczne, które pozwolą określić przyczynę wystąpienia choroby. Nie bez znaczenia jest również leczenie pod opieką znanego i renomowanego specjalisty.