Rybia łuska u dzieci

Rybia łuska u dzieci

Na choroby skóry składa się wiele czynników. W przypadku małych dzieci mogą to być wady wrodzone oraz uszkodzenia tkanek skóry nabyte już w życiu płodowym. W przypadku małych dzieci coraz częściej można spotkać się ze schorzeniem noszącym miano rybiej łuski. W dużym skrócie powstanie choroby powoduje nadmierne rogowacenie naskórka. Może występować pod różnym nasileniem.

Rybia łuska u dzieci – objawy

Główne objawy choroby to:

  • charakterystyczne oddzielone płaty skóry, które wyglądem przypominają łuskę ryby. Mogą one przybierać barwę białą, żółtą a niekiedy nawet jasnobrązową, 
  • najczęściej zmiany występują w okolicy klatki piersiowej, rąk oraz nóg,  
  • w niektórych odmianach choroby zmiany pojawiają się również w okolicach twarzy.                                                                                                        

Odmiany rybiej łuski

 Ta specyficzna i dość charakterystyczna choroba ma różne odmiany, a główne z nich to:

  • rybia łuska zwykła, czyli najczęściej występująca postać, zarówno u kobiet jak i mężczyzn. U niemowląt objawy zauważalne są w pierwszych miesiącach życia. Drobne białe łuski zazwyczaj pojawiają się w pachwinach, pachach oraz zgięciach kolan i łokci,
  • odmiana jeżasta, zmiany skórne przybierają postać  licznych brodawek,
  • rybia łuska sprężona z płcią, ta odmiana występuje jedynie u mężczyzn i przyczyną jej jest posiadanie konkretnego genu. 

 Leczenie rybiej łuski 

Zazwyczaj rybia łuska w przypadku dzieci jest chorobą dziedziczną, jednak w nielicznych sytuacjach może być nabyta. Wpływ na takie zjawisko na przede wszystkim wyniszczenie organizmu. W takiej sytuacji wystąpienie choroby jest następstwem między innymi niektórych nowotworów, chorób wątroby oraz wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Rybia łuska nabyta jest całkowicie wyleczalna, jednak kluczowa jest szybka diagnostyka i wdrożenie leczenia.

W przypadku odmiany dziedzicznej całkowite wyleczenie rzadko jest możliwe. Najczęściej proces leczenia skupia się na łagodzeniu objawów poprzez stosowanie dedykowanej diety oraz specjalistycznych kremów, które w ofercie posiada marka Dexeryl. Dobre efekty przynosi również terapia doustna, która polega na regularnym przyjmowaniu odpowiednich leków. 

Dzieci bardzo dotknięte chorobą często nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie z odmiennym wyglądem, dlatego bardzo ważne są regularne wizyty w gabinecie specjalisty, który  w przypadku starszego dziecka zadba również o jego zdrowie psychiczne.

Warto wykonać specjalistyczne badania genetyczne, które pozwolą określić przyczynę wystąpienia choroby. Nie bez znaczenia jest również leczenie pod opieką znanego i renomowanego specjalisty.

Copywriter

autor