Jak wybrać kamizelkę asekuracyjną dla zwierzaka?

Ponieważ zwierz zwierzowi nierówny, idealne dopasowanie kamizelki do gabarytów naszego pupila jest najistotniejszym elementem. O ile w przypadku kotów problem ten może być nieco mniejszy, gabaryty przeróżnych ras psów mogą totalnie od siebie odbiegać. Mimo, iż większość psów będzie niezadowolona, a każdy kot zafunduje nam kilka zadrapań więcej, nie obędzie się bez przymiarek. Kupowanie kamizelki dla zwierzaka „na oko” nie jest dobrym pomysłem, gdyż po jej założeniu może okazać się, że po pierwszym skoku do wody kamizelka automatycznie rozstanie się ze zwierzęciem lub odwrotnie – nie pozwoli mu na swobodne poruszanie się, a w skrajnych przypadkach – na jakiekolwiek poruszanie się. To, na co należy zwrócić szczególną uwagę to pasy z zapięciami. Kamizelka powinna być wyposażona w 3 sztuki pasów: 2 zapinane pod brzuchem i 1 w okolicy szyi zwierzęcia. Ponieważ zwierzaki mają różną sierść, warto pomyśleć o dodatkowym materiale podłożonym pod pasy opinające brzuch. Nie tylko zniweluje to ryzyko otarć skóry, ale także zwiększy komfort noszenia gustownego wdzianka i zapobiegnie zbytniemu wyziębieniu organizmu w czasie niepogody lub gdy woda okaże się zimna i bardziej mokra niż wyglądała. 

Zwierzęta potrafią pływać – po co kamizelka?

Zarówno psy jak i koty, nawet jeśli nie przepadają za sportami wodnym,i takimi jak pływanie w jeziorze czy kąpiel w domowej wannie, to są doskonałymi pływakami. Czy zatem kamizelka to nie jest zbędny wydatek właściciela? W żadnym wypadku. Jak wiadomo bezpieczeństwo podczas rejsu to podstawa i tak samo jak nasi przyjaciele ochrony na takim samym poziomie. Zwierzaki miewają różne pomysły nie do końca wpisujące się w kanon logiki i zdrowego rozsądku, dlatego np. nagły skok do wody bez uprzedzenia nie powinien nikogo zdziwić. Problem pojawia się wtedy, kiedy nasz przyjaciel zostanie zaskoczony przez temperaturę wody (w końcu ta w wannie była nieco przyjemniejsza) lub gdy wylądowanie za burtą będzie nagłe i przypadkowe. Zwierzak może zwyczajnie spanikować, a dezorientacja spowoduje, że utrzymanie się na wodzie i dopłynięcie do oddalającego się statku może go przerosnąć. Kamizelka nie tylko pomoże mu nie pójść na dno, ale także nie pozwoli mu zbyt szybko się wyziębić.

Dodatki

Nadmiar udziwnień i akcesoriów zazwyczaj nie jest ani potrzebny ani nie wygląda dobrze. Przy wyborze kamizelki asekuracyjnej dla zwierzaka warto jednak uwzględnić kilka takowych, które cechują się wysoką przydatnością:

  • ucho na grzbiecie kamizelki – ten dodatek umożliwi nam szybkie zatrzymanie zbyt chętnego do pływania zwierzaka lub równie szybkie wyciągnięcie go z wody, kiedy zauważymy, że opada z sił;
  • odblaski – rzecz przydatna zarówno w kamizelce dla pupila, jak i dla właściciela. W obu przypadkach spełniają tę samą funkcję – poprawiają widoczność członka załogi w nocy lub w trudnych warunkach pogodowych;
  • kółko do smyczy – przydatne szczególnie w przypadku psich dezerterów, którzy po postawieniu łapy na lądzie od razu czują zew wolności. Dzięki kółku nie musimy obarczać zwierzaka dodatkową obrożą, ani szukać jej w pośpiechu, kiedy widzimy zbliżający się brzeg przystani.

Redakcja