Czym odznacza się balsa?

Czym odznacza się balsa?

Balsa to materiał, jaki już od lat cieszy się ogromnym uznaniem na rynku. Najprościej rzecz ujmując, jest to gatunek drzewa, jaki uprawiany jest głównie w Ameryce Południowej. Ma on szerokie zastosowanie, co doceniają klienci. Czym cechuje się balsa? Jakie ma zastosowanie w modelarstwie? Jakie zalety daje ten materiał? O czym warto pamiętać?

Ogorzałka wełnista

Pełną nazwą balsy jest ogorzałka wełnista. Jest ona stosowana podczas budowy jachtów, samolotów, tratw, opakować, proces ortopedycznych i wielu innych produktów. Materiał ten odznacza się wytrzymałością, dlatego chętnie sięga po niego przemysł i produkcja. Szkutnicy za pomocą balsy mogą nadawać statkom odpowiednią wyporność. Najbardziej ceniony jest ten materiał w branży modelarstwa. Tak szeroka wszechstronność balsy sprawiła, że aż do dziś jest ona popularna. Jakie zalety ma balsa? Przede wszystkim cechuje się niewielką gęstością. Metr sześcienny ogorzałki może ważyć do 40 kg. Ponadto, balsa ma prawie biały kolor. To sprawia, że malowanie modelu nie sprawi nam żadnego problemu. Nie ma mowy o widocznych zaciemnionych i słojach, które występują w innym drewnie. 

Modelarstwo – zastosowanie balsy

Warto zauważyć, że drewno jest bardzo łatwe w obróbce. Ma to oczywiście związek z gęstością drewna balsowego. W modelarstwie nawet drobne różnice mogą zmienić właściwości konkretnego modelu. Plusem jest fakt, że rzeźbienie w drewnie nie wymaga zastosowanie specjalnych narzędzi. Balsę stosujemy na szeroką skalę do budowy wielu modeli. Niewielka waga sprawia, że materiał posłuży nam do budowy statków powietrznych i samolotów, jak też wielu części. Wytrzymała balsa nawet w razie upadku uchroni się przed poważniejszymi zadrapaniami. 

W sytuacji, gdy chcemy od zera zbudować dany model, balsa będzie najlepszym wyborem. Zyskujemy możliwość zbudowania wielu rzeczy – od czołgów, łodzi, po samoloty i samochody. Nie trzeba ograniczać się jedynie do pojazdów, gdyż łatwa obróbka dalszy daje nam szereg innych możliwości. Ogromne wrażenie robią przykładowo wielkie żaglowce, które dawniej pływały po morzach i oceanach. Balsa może stanowić główny materiał, jak też dodatek do całego modelu. Możliwości zastosowania są praktycznie nieograniczone, co doceni każdy miłośnik modelarstwa. 

Balsa to cenione drewno na całym świecie, jakie ma wiele zastosowań. Na szczęście łatwo zakupimy ten materiał w sklepie online, ciesząc się atrakcyjną ceną i wysoką jakością. Na uwagę zasługuje wytrzymałość balsy i ciekawy design, jaki pozwoli rozwijać swoje pasje. 

Copywriter

autor