Maty biurowe – co warto o nich wiedzieć?

Maty biurowe – co warto o nich wiedzieć?

Biuro jest miejscem, w którym spędzamy coraz więcej czasu. W jego odpowiedniej organizacji pomaga specjalistyczny sprzęt, którego zadaniem jest z jednej strony usprawnienie wykonywanych czynności, z drugiej natomiast – uczynienie z biura miejsca przyjaznego dla pracownika. Standardowym wyposażeniem, które to umożliwia, jest np. krzesło zaopatrzone w kółka. Jego zastosowanie znacznie poprawia komfort czynności wykonywanych w miejscu pracy, może jednak powodować zniszczenia materiałów, pokrywających podłogę. Rozwiązaniem w tej sytuacji może być zastosowanie specjalistycznych osłon. Są nimi maty biurowe.

Maty biurowe – podstawowe informacje

Podstawowym zadaniem, przed jakim stoją maty biurowe, jest ochrona podłogi przed efektami długotrwałego nacisku i zapobieganiu uszkodzeniom mechanicznym, spowodowanym przez krzesła obrotowe. Dzięki temu pozwalają one na zachowanie estetycznego wyglądu wykładzin, stanowiących podłogę większości pomieszczeń biurowych.

Materiałem, z którego najczęściej wykonuje się maty biurowe, jest poliwęglan. Jest to tworzywo sztuczne o dużej odporności na uszkodzenia mechaniczne oraz odkształcanie. Wykonana z niego mata może służyć przez długie lata, zapewniając estetykę pomieszczenia oraz wygodę eksploatacji przestrzeni biurowej. Innymi materiałami, używanymi do produkcji zabezpieczeń tego typu, są PCV i polipropylen.

Maty biurowe – jak dobrać odpowiedni model?

Maty biurowe są dostępne na rynku w wielu wariantach, wzorach i modelach. Podczas procesu wyboru maty, odpowiedniej dla nas powinniśmy uwzględnić kilka czynników:

  • rozmiar – maty biurowe występują w najróżniejszych wielkościach, można więc kupić osłonę tego typu o wymiarach nieznacznie wynoszących niewiele ponad 50 x 50 cm, jak i takie, które pokryją sporą część podłogi; wybór właściwego wariantu zależy oczywiście od naszych preferencji;
  • kolorystyka – warto zadbać o jej dopasowanie do wystroju wnętrza, tak, by uniknąć nieprofesjonalnych zestawień kolorystycznych (zwłaszcza, jeżeli biuro maja odwiedzać osoby z zewnątrz, na przykład klienci); w przypadku zastosowań ściśle prywatnych można pokusić się o większą swobodę, a maty, stosowane w pokojach dziecięcych mogą być naprawdę wielobarwne; 
  • kształt – większość mat biurowych jest prostokątna, warto jednak wybrać model o zaokrąglonych rogach – ułatwia to późniejsze użytkowanie, zapobiega bowiem samoczynnemu odchylaniu się podkładki.

Należy pamiętać, aby maty kłaść na równej powierzchni, uprzednio wysuszonej – materiały, z których wykonane są te produkty, nie przepuszczają bowiem wody. W przypadku niektórych typów podłóg (np. paneli) położenie maty na wilgotnej powierzchni może mieć więc przykre konsekwencje.

Redakcja