Co na temat cukrzycy twierdzi WHO?

Co na temat cukrzycy twierdzi WHO?

Mimo iż cukrzyca nie należy do chorób zakaźnych, z powodu skali zachorowań Światowa Organizacja Zdrowia uznała ją za współczesną chorobę społeczną. Co gorsza, chorych przybywa każdego roku, a statystyki nie rokują spadku zachorowań w najbliższej przyszłości. Ponad 40 milionów ludzi na całym świecie zmaga się ze skutkami cukrzycy każdego dnia. W samej Polsce liczba ta sięga nawet 3 milionów obywateli.

Cukrzyca chorobą na całe życie

Niestety mimo licznych starań i prowadzonych badań medycyna wciąż nie wynalazła skutecznego lekarstwa na cukrzycę. Istnieją medyczne środki wspomagające łagodzenie jej objawów i spowalnianie jej rozwoju, jednak całkowite wyleczenie przy obecnym poziomie medycyny nie jest możliwe. Glukoza jest bowiem jednym z najpowszechniejszych i najłatwiej dostępnych źródeł energii wykorzystywanych przez ludzki organizm.

Czym skutkuje nieleczona cukrzyca?

Cukrzyca nieleczona może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań, dlatego tak ważne jest jej wczesne wykrycie i zaopatrywanie się w odpowiednie dawki insuliny o regularnych porach. W przeciwnym razie może dojść do zaburzeń w przetwarzaniu węglowodanów, tłuszczów oraz białek. Wynikiem tychże dysfunkcji jest zaburzenie pracy układu nerwowego, serca, nerek oraz układu krwionośnego. Upośledzenie procesu przetwarzania glukozy doprowadza ponadto to nadmiernego pragnienia i zwiększonej ilości wydalanych płynów na dobę.

W zaawansowanych stadiach chorobowych diabetycy zostają inwalidami, a ich życie może ulec skróceniu nawet o 15 lat. Nieleczona hiperglikemia przeprowadza destrukcyjny proces w całym organizmie, a w zaawansowanym stadium może doprowadzić do wymiotów, bólów brzucha, jak i również śpiączki. Szansa na zachorowanie zwiększa się wraz z wiekiem.

Copywriter

autor