Sprzedaż nieruchomości, a pomoc notariusza

Sprzedaż nieruchomości, a pomoc notariusza

Niejednokrotnie zdarza się, że stajemy się szczęśliwymi posiadaczami domu zakupionego z rynku wtórnego lub udaje nam się sprzedać mieszkanie, które do tej pory było naszą własnością. Jaką umowę należy wówczas zawrzeć? Jak powinno wyglądać dopełnienie wszelkich formalności?

Umowy tego typu zawiera można tylko i wyłącznie przed notariuszem. Podobnie sprawa wygląda, jeżeli chodzi o sporządzenie aktu notarialnego. To właśnie po stronie specjalisty leży, aby podpisanie umowy odbyło się poprawnie i sprawnie. Fachową poradę uzyskać można na przykład w Kancelarii Notarialnej Alicji Świergot, która w sieci widnieje pod adresem notariusz-stawowa.pl. Z kolei Kancelaria Notarialna ma siedzibę w centrum Katowic.

Na początku należy jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, czym w zasadzie są nieruchomości. Otóż według kodeksu karnego są to zarówno grunty, jak i budynki oraz lokale. Zupełnie bez znaczenia pozostaje nawet to, czy pod słowem gruntu kryją się lasy, działki budowlane czy rekreacyjne. Podobnie sytuacja wygląda w kwestii różnienia tego, czy dny budynek oznaczony jest jako lokal do zamieszkania czy jest to tzw. lokal użytkowy.

Sprzedaż mieszkania a pomoc notariusza

Prawdopodobnie każdy, kto choć raz w życiu miał do czynienia ze sprzedażą nieruchomości, zgodzi się ze stwierdzeniem, że transakcja ta nie należy do najłatwiejszych. Ilość i rodzaje dokumentów zależą przede wszystkim od położenia i rodzaju nieruchomości. Co więcej, należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ uzyskanie niektórych świadczeń może być dość kłopotliwe i czasochłonne. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby przystąpić do gromadzenia i zbierania niezbędnej dokumentacji odpowiednio wcześniej. Przed wizytą u notariusza konieczne jest bowiem posiadanie kompletu wymaganych dokumentów. Nie wiesz, kto z rodziny może liczyć na spadek? Zapraszamy tutaj!

Copywriter

autor