Jak kupić olej opałowy?

Olej opałowy jest popularnym środkiem grzewczym i nic też w tym dziwnego – zapewnia wysoką efektywność cieplną, a przy tym jest bezpieczny i komfortowy w użytkowaniu. Warto jednak pamiętać, że we wrześniu 2020 roku zmieniły się przepisy dotyczące obrotu olejem opałowym. W poniższym poradniku podpowiadamy, jak krok po kroku dokonać tego zakupu.

Ogrzewanie domu olejem opałowym – dlaczego warto rozważyć ten wybór?

Coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie pomieszczeń olejem opałowym, doceniając jego liczne zalety. Wybór oleju opałowego jest prosty, dzięki szerokiej dystrybucji produktu przez sprawdzonych dystrybutorów. Również zamówienie oleju opałowego przez Internet staje się coraz bardziej popularne – to szybkie i wygodne rozwiązanie gwarantujące terminową dostawą. Zalety ogrzewania domu olejem opałowym:

  • niezależność od sieci gazowej – zmniejszenie ryzyka nieoczekiwanych przerw w dostawie energii;
  • wysoki stopień bezpieczeństwa – olej opałowy zapewnia wyższe bezpieczeństwo niż inne wybuchowe mieszanki gazów;
  • uniwersalność instalacji – system ogrzewania olejem pozwala na szerokie zastosowanie w pomieszczeniach,w których inne systemy grzewcze byłyby niemożliwe do instalacji;
  • brak regularnych opłat – eliminacja kosztów związanych z użytkowaniem pieca olejowego;
  • automatyczna obsługa – nowoczesna pompa olejowa i system obsługi nie wymagają ciągłych interwencji;
  • ekologia – mała zawartość siarki i znikoma ilość pozostałości po spaleniu mają znikomy wpływ na środowisko naturalne; 
  • dostępność i różnorodność oferty – szeroka dystrybucja oleju opałowego realizowana jest w całej Polsce, dzięki usłudze Autoryzowanych Dystrybutorów Ekoterm.

Warto pamiętać, że zakup oleju opałowego zgodnie z przepisami gwarantuje transparentną transakcję oraz pozwala na optymalne wykorzystanie zasobów i mniejsze koszty ogrzewania.

Aby dowiedzieć się więcej, jakie zalety niesie ze sobą ogrzewania olejem opałowy, serdecznie zapraszamy do lektury artykułu: Ogrzewanie olejowe. Dlaczego warto ogrzewać budynek olejem opałowym?, który szerzej porusza ten temat.

Procedury urzędowe – pierwszy krok do zakupu oleju opałowego zgodnie z obowiązującymi przepisami

Przed dokonaniem zakupu oleju opałowego, niezbędne jest dokonanie rejestracyjnego zgłoszenia na formularzu AKC-RU. Proces ten daje możliwość legalnego zamówienia oleju opałowego. Istnieją różne metody składania tego zgłoszenia:

  • elektronicznie – rejestracja na koncie służby celnej na stronie PUESC; należy wypełnić elektroniczny formularz i potwierdzić go podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym;
  • tradycyjnie –  wypełnić formularz dostępny w formie papierowej w urzędzie skarbowym, który jest odpowiedzialny za system podatkowy olejów opałowych w miejscu zamieszkania osoby składającej zgłoszenie na zakup oleju opałowego lub też wypełniony formularz wysłać listem poleconym do urzędu skarbowego;
  • za przekazaniem pełnomocnictwa – przekazanie upoważnienia sprzedawcy oleju opałowego, dzięki któremu to sprzedawca zajmie się wszelkimi formalnościami w imieniu klienta.

Dzięki rejestracji można w sposób legalny zakupić olej opałowy. Po rejestracji, w trakcie której dana osoba zgłasza swoje urządzenie grzewcze do urzędu skarbowego, otrzymuje numer identyfikacyjny miejsca dostawy oraz urządzenia przenośnego. To właśnie ten numer identyfikacyjny oraz swoje dane należy podać podmiotowi sprzedającemu olej opałowy.

Zakup oleju opałowego przez Internet

W związku z dużym upowszechnieniem oleju opałowego w ciągu ostatnich lat obecnie dostępnych jest kilka sposobów, aby kupić go szybko i sprawnie. Najwygodniejszą formą jest zakup przez Internet za pośrednictwem podmiotów, które zajmują się dystrybucją oleju opałowego. Choć wybór oleju opałowego w sieci wiąże się z wieloma udogodnieniami, wymaga zachowania ostrożności. Warto upewnić się, że olej spełnia wszystkie normy i posiada wymagane certyfikaty bezpieczeństwa. Ponadto warto zwrócić uwagę w ofercie na to, ile kosztuje olej opałowy oraz czy w cenę wliczony jest jego transport – u sprawdzonych dystrybutorów transport najczęściej wliczony jest w cenę paliwa. Bezpiecznie i wygodnie jest kupić olej grzewczy Ekoterm, odwiedzając stronę: Kup olej, na której za pomocą prostego okna możemy znaleźć dystrybutora zlokalizowanego najbliżej naszej okolicy.

Podsumowanie

Ogrzewanie domu olejem opałowym to inwestycja na lata, dlatego tak ważne jest dokładne rozważenie każdej decyzji związanej z zakupem i wykorzystaniem tego surowca. Aby kupić olej opałowy, należy złożyć zgłoszenie rejestracyjne uproszczone w zakresie podatku akcyzowego i uzyskać status podmiotu zużywającego olej, a następnie wybrać sprawdzonego dystrybutora oleju opałowego. Mamy nadzieję, że nasz poradnik przybliżył proces zakupu oleju opałowego i ułatwił podjęcie właściwych decyzji.

Copywriter

autor