Jak zabezpieczyć balkon przed kotem?

Jak zabezpieczyć balkon przed kotem?

Kiedy przygarniamy pod nasz dach mruczącego przyjaciela, musimy się do tego odpowiednio przygotować – zakup drapaka i legowiska wcale nie wystarcza. Kot jako zwierzę o naturze łowieckiej często kieruje się instynktem i musimy również przewidzieć pewne sytuacje i przystosować mieszkanie dla czworonoga, tak aby uniknąć niebezpiecznych wypadków.

Zabezpieczenie balkonu – dlaczego to takie ważne?

Każda osoba posiadająca w mieszkaniu balkon, powinna go zabezpieczyć, bowiem powszechne przekonanie o tym, że kot zawsze spada na cztery łapy jest nieprawdziwe. Upadek może się skończyć złamaniem kończyn, poważnymi obrażeniami wewnętrznymi, a nawet śmiercią! Nawet jeśli pupil sprawia wrażenie spokojnego i nie jest wypuszczany na balkon bez opieki, to wystarczy chwila nieuwagi i przelatujący obok ptak, który obudzi w mruczku instynkt łowcy, aby niebezpieczeństwo było blisko… Nie warto ryzykować zdrowiem pupila, lepiej w porę uchronić go przed niepotrzebnym cierpieniem.

Jak zabezpieczyć balkon przed kotem?

Najczęściej właściciele czworonogów decydują się na zakup specjalnej siatki balkonowej, która daje kotu możliwość wygrzewania się na świeżym powietrzu w bezpieczny sposób. Na rynku dostępnych jest wiele modeli i można znaleźć taki, który nie zaburzy estetyki mieszkania i będzie mało widoczny. Odpowiednio zamontowana siatka, wykonana z wytrzymałych materiałów, uniemożliwi ciekawskiemu kotu ucieczkę na zewnątrz. Aby to zabezpieczenie dobrze spełniało swoje zadanie, przy zakupie należy zwrócić uwagę na kilka kwestii:

  • siatka powinna być wykonana z trwałego materiału, który będzie odporny na wspinanie i drapanie – dobrze się sprawdzi siatka wykonana z polietylenu;
  • musi przetrwać wiele sezonów i być odporna na zmiany pogody;
  • należy zmierzyć balkon i odpowiednio dopasować wymiary siatki;
  • mocowanie powinno być solidne – siatki zapinane na rzepy się nie sprawdzą.

Niekiedy w blokach wytyczne spółdzielni mieszkaniowej nie pozwalają na osiatkowanie całego balkonu. Jak zabezpieczyć balkon przed kotem w takiej sytuacji? Warto wtedy wybrać kompromisowe rozwiązanie – zabezpieczyć przed kotem drzwi balkonowe oraz okna. Niestety mruczek nie będzie wtedy miał możliwości korzystania z balkonu, ale najważniejsze jest przecież jego bezpieczeństwo. Solidna siatka na okno najczęściej jest montowana za pomocą haczyków odpornych na aktywność kota i pozwala swobodnie otwierać okno. Powinna także pozwalać na łatwy demontaż, tak aby umożliwić wyjście na balkon, kiedy kota nie ma w pobliżu.

Copywriter

autor