Język migowy, czyli kilka słów o sztuce migania

Język migowy, czyli kilka słów o sztuce migania

Język migowy sporej części osób kojarzy się z zupełnie niezrozumiałymi ruchami i znakami. Często jest to właśnie pierwszy sposób, dzięki któremu dowiadujemy się, że dana osoba jest głucha. Być może zabrzmi to niewiarygodnie, ale w Polsce liczba osób niesłyszących wynosi nawet kilka milionów. Zwykle osoby głuche otaczają się pacjentami zmagającymi się z tą samą przypadłością. Prawdopodobnie wynika to z tego, że mogą poczuć nie tylko wsparcie drugiej osoby, ale również pełne zrozumienie. 

Czym jest język migowy?

Język migowy zaliczany jest do grupy języków naturalnych, który stosowany jest właśnie przez osoby niesłyszące oraz najbliższych z ich otoczenia. Co więcej, na świecie stosowanych jest nawet ponad 20 rodzajów tego języka. Polega on na wykonywaniu określonych ruchów rąk, ale równie ważna pozostaje mimika oraz ruchy głowy. Chcesz przeczytać więcej szczegółowych informacji? Sprawdź artykuł: język migowy – jak się go nauczyć. Dodamy tylko, że w języku migowym występuje od 5 do 15 tysięcy znaków, które uzupełniane są np. o: 

  • liczebniki, 
  • alfabet palcowy, 
  • znaki interpunkcyjne. 

Od 1 kwietnia 2012 roku język migowy uznawany jest za język ustawowy. W związku z tym głusi mają możliwość oficjalnego określenia języka migowego, językiem, którym posługują się na co dzień. Wszystkie wyżej wymienione czynniki pozwalają osobom używającym PJM (Polski Język Migowy) wyrażać emocje i uczucia. 

Sztuka języka migowego

W przypadku, gdy zarówno jeden, jak i drugi rodzic są głusi, to właśnie język migowy jest pierwszym językiem, którego uczy się dziecko. Mimo że początkowo poprawne prezentowanie znaków może przysporzyć olbrzymich trudności, to z czasem, gdy poprawne ułożenie rąk uda się opanować, sztuka języka migowego staje się przysłowiową bułką z masłem.

Osoby zainteresowane nauką języka migowego mogą skorzystać z lekcji instruktażowych dostępnych w sieci. Inną propozycją może być skorzystanie z profesjonalnego kursu. Zajęcia pod okiem specjalisty pozwalają na bieżąco korygować wszelkie błędy i niedociągnięcia. To doskonały sposób na to, aby w szybkim tempie opanować poprawną technikę i móc w pełni cieszyć się ze zdobytych umiejętności.

Copywriter

autor