Odzież żeglarska, czyli w co ubrać się na żagle?

Odzież żeglarska, czyli w co ubrać się na żagle?

Żeglarstwo to niesamowita przygoda i pasja, którą zaraża się coraz więcej osób. I nie ma w tym nic dziwnego, w końcu możliwość przebywania na otwartej przestrzeni, starcia z morskim żywiołem, pokonywania fal, sprawdzenia swoich mocnych stron, zdecydowanie intryguje! To dyscyplina sportowa, która wymaga sprawności fizycznej, hartu ducha oraz… odpowiedniego ekwipunku. Niezwykle istotna jest sprawdzona odzież żeglarska, która pozwoli przetrwać w każdych warunkach pogodowych, które, jak wiadomo, bywają bardzo zmienne.

Odzież żeglarska – jaka powinna być?

Odzież żeglarska zdecydowania musi spełniać kilka podstawowych funkcji. Po pierwsze powinna być ciepła. Musi zapewniać nam odpowiedni stopień ochrony przed zimnem i zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Po drugie, musi być wygodna. Komfort wykonywania ruchów, brak ograniczeń w tym zakresie, to absolutna podstawa. Po trzecie – funkcjonalna, tj. wodoodporna i łatwa w czyszczeniu, gdyż nie ulega wątpliwości, że w trakcie żeglugi można się zarówno przemoczyć, jak i pobrudzić!

Jak skompletować ubrania na żagle?

Absolutną podstawą jest właściwe obuwie, wyposażone w antypoślizgową podeszwę, która zapewnia stabilność i bezpieczeństwo na śliskiej powierzchni łódki. Buty powinny być wodoodporne i nieprzemakalne. Wodoodporna kurtka tudzież sztormiak to element ubioru żeglarza, która zdecydowanie powinna znaleźć się w torbie bądź plecaku i być zawsze pod ręką. Wieczory na jeziorze czy morzu bywają bardzo chłodne, zatem dzięki nim unikniemy wychłodzenia organizmu. Ponadto muszą one wykazywać odporność na przemakanie, dzięki czemu nie straszny będzie nawet najbardziej rzęsisty deszcz. W ekwipunku nie powinno zabraknąć bawełnianych koszulek z krótkim i długim rękawem, a także wygodnych spodni żeglarskich lub kombinezonów, które doskonale sprawdzą się w czasie wyprawy. W jednym miejscu znajdziesz szeroki wybór odzieży żeglarskiej wiodących producentów, wykonanej z najwyższej jakości materiałów. 

 Co jeszcze przyda się na żaglach?

Warto wspomnieć także o nieco drobniejszych akcesoriach, takich jak czapka z daszkiem czy okulary, które przydadzą się szczególnie w warunkach dużego nasłonecznienia. Pomocne okażą się też rękawiczki, dzięki którym unikniemy ryzyka przetarć na dłoniach, powstających, np. podczas przekładania liny. 

Redakcja