BCAA co to jest?

BCAA co to jest?

BCAA to jeden z najważniejszych suplementów, które mają za zadanie przeciwdziałać procesom katabolicznym w komórkach mięśniowych. Często spotykane pomijanie BCAA na rzecz preparatów o charakterze stricte anabolicznym stanowi błąd. Jaką jednak konkretnie funkcję spełniają Branched Chain Amino Acids i dlaczego warto uwzględnić ten suplement w ramach treningu sportowego? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej.

Odpowiedź na pytanie bcaa co to jest i jakie są zalety tego rodzaju preparatów będzie skupiać się przede wszystkim na hamowaniu procesów katabolicznych w mięśniach. Oprócz tego warto jednak dodać także, że aminokwasy egzogenne wywierają również dodatni wpływ na układ immunologiczny, do pewnego stopnia wspierają odporność a także, rzecz jasna, zmniejszają ryzyko wystąpienia efektu przetrenowania.

Jak działają BCAA?


Wielu początkujących miłośników treningu na siłowni zadaje pytania pt. bcaa co to jest oraz jaki ma wpływ na efekty treningowe? Jak doskonale wiadomo, najbardziej podstawowy podział suplementów kulturystycznych dzieli je na dwie główne grupy: te o działaniu anabolicznym oraz te, które działają przede wszystkim na zasadzie anty-katabolicznej. Do tej pierwszej grupy będzie zaliczał się chociażby bardzo popularny monohydrat kreatyny. Druga grupa to między innymi BCAA a także EAA.


Suplementy o działaniu anabolicznym mają za zadanie w sposób bezpośredni wspierać procesy przyrostu masy mięśniowej. Warto jednak pamiętać, że sama stymulacja anabolizmu to jeszcze nie wszystko. W trakcie treningu siłą rzeczy dochodzi do licznych mikrouszkodzeń włókien mięśniowych. Jeżeli organizm nie jest w stanie odpowiednio szybko regenerować owych uszkodzeń, mamy do czynienia z nasilonymi procesami katabolicznymi, czyli sytuacją, kiedy mięśnie zamiast rosnąć ulegają degeneracji.

Copywriter

autor