W jaki sposób rozwijać zdolności manualne u dzieci?

W jaki sposób rozwijać zdolności manualne u dzieci?

Dziecko na samym początku nie jest ekspertem w dziedzinie manualnej. Ważne jest stosowanie odpowiednich ćwiczeń i zadań, aby rozwijać motorykę i sprawić, żeby maluch zapanował and rączkami i potrafił wykonywać coraz to bardziej precyzyjne ruchy. 

Sposoby rozwijania zdolności manualnych

Aby rozwój zdolności manualnej był możliwy, w pierwszej kolejności konieczne jest rozwinięcie koordynacji wzrokowo – ruchowej. Dzieci najpierw sięgają po zabawki, stukają nimi i potrząsają, a później uczą się utrzymania kilku zabawek w jednym czasie i manipulowania nimi. 

Istnieje wiele zabawek dla dzieci, które rozwijają motorykę i zwiększają zakres ruchu. Z czasem można podarować maluchom coraz to bardziej skomplikowane przedmioty jak np. puzzle i układanki. Rozwój zdolności manualnej najlepiej rozwija się podczas zabawy. Warto sięgnąć po klocki, ubieranie lalek, sznurowanie, nawlekanie guzików, koralików, przesuwanie pionków po planszy czy składanie modeli według wzoru. 

Doskonały sposobem na rozwój zdolności manualnych jest rysowanie i wszelkie zabawy plastyczne. Duże efekty daje lepienie z plasteliny, szlaczki, czy malowanie palcem po dużym formacie. 

Wzmacnianie mięśni rąk = wzmacnianie zdolności manualnych

Dla rozwoju zdolności manualnych ważne jest także wzmocnienie mięśni rąk. W tym celu dobrze jest zdecydować się na zabawy na podwórku, które są niezwykle rozwojowe. Można wspinać się na drabinki, jeździć na rowerze, odbijać piłkę czy balonika itd. Duże znaczenie ma także samodzielne jedzenie łyżeczką, zapinanie guzików, ubieranie się. Codzienne czynności nie tylko uczą samodzielności, ale także pozwalają na rozwój wielu znaczących umiejętności. 

Spędzając czas ze swoim dzieckiem, warto skupić się przede wszystkim na zabawach, które rozwijają różne zdolności i stymulują kreatywność dziecka. Dobrze jest dobrać zadania, które są dopasowane do wielu dziecka i etapu rozwojowego, na którym się ono znajduje. Jeżeli ćwiczenia motoryczne połączone są ze stymulacją sensoryczną, efekty mogą być jeszcze bardziej satysfakcjonujące. 

Rozwinięta motoryka mała z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Kiedy dziecko zacznie uczęszczać do szkoły, przede wszystkim szybciej nauczy się pisać. Warto więc już od najmłodszych lat dostarczać maluchowi najróżniejszych doświadczeń, aby pobudzić ich ekspresję, kreatywność. Możliwości jest naprawdę dużo, warto zaznaczyć, że nie trzeba kupować drogich zabawek, ponieważ najlepsze ćwiczenia manualne są możliwe dzięki przedmiotom z najbliższego otoczenia.

Copywriter

autor