Dieta Dąbrowskiej – hit czy kit?

Dieta Dąbrowskiej – hit czy kit?

W dzisiejszych czasach istnieje ogromna ilość diet, które są stosowane głównie po to, aby schudnąć w jak najkrótszym czasie. Wszystko jest na dobrej drodze, jeśli dostarczamy sobie w takiej diecie odpowiednią ilość składników odżywczych i zapewniamy ilość kalorii potrzebną do normalnego funkcjonowania. Co, jednak jeśli dieta wydaje się bardziej postem, niż faktyczną dietą, która mogłaby być stosowana na co dzień? Dieta Dąbrowskiej jest kontrowersyjna i warto się w temat wczytać, zanim podejmie się ostateczną decyzję.

Czy można funkcjonować, przyjmując jedną trzecią potrzebnych kalorii?

Dieta Dąbrowskiej polega na przejściu na odżywianie się jedynie warzywami i niskocukrowymi owocami. Nie przewiduje się w niej żadnych dodatków i każdorazowe odstępstwo od reguł jest łamaniem zasadności tej diety. Zasady dopuszczają jedzenie warzyw i owoców w formie gotowanej, duszonej, czy przetworzonej w inny sposób, jednakże niedopuszczalne jest dodawanie do nich jakichkolwiek dodatków, wliczając w to masło, na którym mogłyby byś smażone. Czy taka dieta szybko się nam nie znudzi? Nie, jeśli poświęcimy na nasz jadłospis trochę czasu.

Może się szybko okazać, że z warzyw i owoców jesteśmy w stanie wyczarować naprawdę zróżnicowane posiłki. Niewykluczone jednak, że tego rodzaju dieta może znacznie osłabić nasz organizm, ponieważ przyjmuje się, że nieotyła, zdrowa osoba, w trakcie stosowania Diety Dąbrowskiej przyjmuje 400 do 500 kalorii, co jest średnio jedną trzecią minimalnej ilości przyjmowanych kalorii przez przeciętnego zjadacza chleba. Czy można tak funkcjonować?

Tak, ale trzeba pamiętać o bardzo ważnych zasadach:

  • warzywa jemy do syta
  • nie stosujemy treningów w czasie trwania diety,
  • przyjmujemy warzywa i owoce, biorąc pod uwagę składniki, jakie sobą oferują,
  • nie stosujemy diety dłużej, niż przez czterdzieści dwa dni.

Jedząc same warzywa i owoce, trudno byłoby przekroczyć te 500 kalorii dziennie, dlatego jedzenie ich do syta jest dużym komfortem. Warto wiedzieć, że można je przyjmować również w formie soków, zaraz obok wody. Do picia nie wolno jednak wybierać przez czas diety ani herbaty, ani kawy. Alkohol również jest zabroniony. Jeśli zastosujemy się do zasad i będziemy się oszczędzać, a również nie zaczniemy od najdłuższego okresu jej stosowania, to może się okazać, że będzie to dla nas strzał w dziesiątkę.

Jakie wady posiada Dieta Dąbrowskiej?

Jak każda dieta, również ta ma pewne wady. Przede wszystkim kaloryczność, która dla specjalistów dietetyki jest zdecydowanie zbyt mała. Tak ilość kalorii nie jest w stanie dostarczyć nam niezbędnej energii do prawidłowego funkcjonowania. Kolejną wadą są jedynie trzy posiłki dziennie, co również, według specjalistów, jest zdecydowanie zbyt małą ilością. W diecie tej nie ma możliwości zjedzenia pierwszego posiłku wcześniej, niż dwie godziny po przebudzeniu, a dla niektórych będzie to oznaczało wyjście z domu do pracy bądź na uczelnię bez śniadania. Nie można też zjadać tutaj mniejszych posiłków ani podjadać. Ta restrykcja może się dla niektórych okazać po prostu zbyt trudna do podtrzymania.

Zalety diety Dąbrowskiej

Warto jednak wziąć pod uwagę, że tę dietę stosuje się w przypadku, w którym chcemy swój organizm wzmocnić, a przy okazji schudnąć. Tak więc z założenia dieta tak nie może trwać cały czas, a jedynie przez określoną ilość dni. Można ją nazwać postem i zacząć od trzech, może pięciu dni na początek. Dzięki tak małej ilości kalorii dostarczanych w ciągu doby nasz organizm zaczyna proces autofagii, czyli samo odżywiania. Dzięki temu spala zapasy z naszego organizmu, a nie te, które są dostarczane z zewnątrz. Dzięki kilkudniowej diecie warzywnej jesteśmy też w stanie usunąć z organizmu dużą ilość substancji jemu zbędnych, co można nazwać detoksykacją. Uczymy się również dopasowywać warzywa pod względem ich zasobności w poszczególne składniki, dlatego też można śmiało powiedzieć, że rozsądnie zastosowana Dieta Dąbrowskiej będzie zdecydowanie pozytywnym doświadczeniem. Jeśli będziemy się pilnować zasad i nie będziemy próbować przesadzać w żadną ze stron, to wszystko powinno się dla nas kończyć rewelacyjnie, pozostawiając uczucie oczyszczenia i niczym niezmąconej lekkości.

Copywriter

autor