Jakie kwiaty sadzić jesienią?
Jesień to końcowy okres sezonu wegetacyjnego. Jest to zarazem okres, w którym czeka nas wiele prac ogrodowych. Oprócz sprzątania i przycinania może być to także sadzenie wielu gatunków roślin. Wiele z nich musi się dobrze ukorzenić przed zimą, by już wiosną cieszyć oko bujnym wzrostem i obfitym kwitnieniem. Oczywiście planując ogród, należy wziąć pod uwagę te rośliny, które właśnie jesienią roztaczają swój największy urok, i można sadzić je jesienią.
Kwiaty jesieni
Kwiaty, które zazwyczaj są dostępne w sklepach ogrodniczych o tej porze roku, to zazwyczaj chryzantemy, astry jesienne lub barwne odmiany wrzosów. Ich posadzenie zapewni natychmiastowy efekt pięknego, jesiennego ogrodu, gdyż zazwyczaj sprzedawane są w pełni kwitnienia. Są też doskonałym pomysłem na ozdobienie tarasu, balkonu, a nawet zewnętrznych parapetów okiennych.
Sadzenie roślin kwitnących wiosną
O ile niektóre rośliny możemy sadzić nawet tuż przed pierwszymi przymrozkami, inne wymagają więcej czasu do dobrego ukorzenienia się. W związku z tym radzimy sadzić je do końca września. Dotyczy to przede wszystkim roślin cebulowych oraz rozmnażających się z kłączy, takich jak:
- lilie;
- piwonie;
- konwalie.
Sadzi się wtedy także także kwiaty przedwiośnia i wczesnej wiosny:
- krokusy;
- przebiśniegi;
- tulipany;
- narcyzy;
- szachownice;
- zawilce;
- szafirki;
- cebulice.
Gatunki, które mogą znaleźć się w ziemi nieco później są głównie takie byliny:
- bodziszek;
- barwinek;
- kokoryczka;
- przetacznik.
Sadzenie kwiatów jesienią – kwestie techniczne
Gdy już wiemy, jakie kwiaty sadzić jesienią, istotne jest zadbanie o odpowiednie stanowiska dla poszczególnych roślin oraz sposób sadzenia. Szczególnej uwagi wymagają tutaj cebule. Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na kondycję cebul wybieranych do sadzenia. Powinny być one duże, twarde i nie posiadać śladów uszkodzeń wywołanych przez szkodniki. Głębokość sadzenia zależy od gatunku rośliny, można się jednak kierować zasadą, że cebula powinna znaleźć się w ziemi na głębokości odpowiadającej jej potrójnej wysokości. W przypadku kłączy, na przykład konwalii, pąki powinny znaleźć się ok. 2 cm pod powierzchnią ziemi.
Praktyczne porady dotyczące sadzenia kwiatów jesienią:
- Przed posadzeniem cebul, warto zanurzyć je w środku grzybobójczym. Dzięki temu zapobiegniemy chorobom grzybowym, na które cebulki są stosunkowo podatne.
- Aby zabezpieczyć cebule przed gniciem, dołek, w którym mają zostać posadzone można wysypać grubą warstwą piasku.
- Warto sadzić cebulki w plastikowych lub metalowych koszyczkach. Pozwoli to zabezpieczyć je przed gryzoniami oraz ułatwi znalezienie i wykopanie po przekwitnięciu kwiatów.
- Ziemia wokół nowo posadzonych roślin powinna zostać wyściółkowana, tj. przykryta korą ogrodową, kompostem, torfem lub gałązkami drzew iglastych. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko ich przesuszenia oraz przemarznięcia.