Samokontrola i leczenie w cukrzycy

Samokontrola i leczenie w cukrzycy

Cukrzyca to bardzo popularna choroba, która dotyka bardzo wielu osób. Dlatego też każdy powinien wiedzieć w jaki sposób przebiega leczenie cukrzycy i w jaki sposób sobie z nią radzić. Bardzo dużo zależy od postaci choroby. U niektórych pacjentów wystarczy dieta w połączeniu z regularną aktywnością fizyczną. W innych przypadkach trzeba przyjmować doustne leki bądź też insulinę w zastrzykach. Jednak niezależnie od sposobu leczenie zawsze potrzebna jest pomoc osoby chorej, aby ułatwić ustabilizowanie poziomu cukru.

Samokontrola

Najważniejsze jeśli chodzi o leczenie cukrzycy jest badanie poziomu cukru. Badanie to wykonuje się przy wykorzystaniu glukometru, może być ono robione o każdej porze dnia. Wyniki warto zapisywać w dzienniczku cukrzycowym, aby pomóc lekarzowi w określeniu leków czy też odpowiedniej diety. Sprawdzenie poziomu cukru powinno być wykonane przed posiłkiem i przyjęciem insuliny. W domu zwykle krew pobiera się z opuszka palca. Jest to metoda nieinwazyjna i bezbolesna.

Leki

Leki przeciwcukrzycowe podawane są w przypadku cukrzycy typu II. W zależności od leku może powodować zwiększanie wydzielania insuliny, powodować wchłanianie węglowodanów z układu pokarmowego czy też nasilać działanie insuliny. Leki stosuje się gdy cukrzyca powoduje dolegliwości, a masa ciała jest w normie. Dodatkowo chory musi wykonywać systematyczne ćwiczenia fizyczne, a same tabletki po prostu działają. Zanim zacznie stosować się leki przeciwcukrzycowe powinno się najpierw zastosować pochodne sulfonylomocznika. Niestety te środki mają wadę i powodują przybieranie na wadze lub niedocukrzenie krwi.

Copywriter

autor