Jak poradzić sobie z zapachem szamba w toalecie?

Jak poradzić sobie z zapachem szamba w toalecie?

Toaleta to miejsce codziennego użytku. Każdy spędza tam jakąś część swojego czasu, niezależnie od płci czy wieku. Warto, więc zadbać, aby wizyty w toalecie były przyjemne. Czasem niestety, ale może pojawić się problem związany z przykrym zapachem. Smród szamba zdecydowanie obniża komfort korzystania z toalety. Nie mówiąc już o tym, że może wyrobić o nas złą opinie u naszych gości. Rozwiązanie tego poważnego problemu nie jest wcale tak trudne jak może się wydawać.

Najczęściej stosowane metody

Kiedy zawodzi wentylacja, trzeba sięgnąć po inne rozwiązania. Często wykorzystywane są odświeżacze powietrza, owszem zapewnią one pozytywny efekt. Będzie on jednak krótkotrwały. Odświeżacze nie eliminują przyczyn niepożądanego zapachu, dlatego ich działanie jest tymczasowe.

Aby skutecznie zwalczyć zapach szamba w toalecie, koniecznie trzeba wyeliminować przyczynę jego powstawania. Zazwyczaj problem dotyczy wadliwej instalacji hydraulicznej lub innego błędu montażowego. W czasie oczekiwania na pomoc fachowca, warto mimo wszystko skorzystać z tymczasowych rozwiązań. Pozwoli to na jakiś czas zastąpić nieprzyjemny smród, świeżym zapachem. Przykłady tymczasowych środków kontroli zapachu w toalecie:

  • Automatyczny dozownik aromatu lub microspray
  • Specjalne paski przylepne do toalet
  • Kostki do zbiornikowe

Często do pozbycia się zapachu szamba wykorzystywane są specjalne bakterie. Są one nieszkodliwe dla człowieka, a ich działanie zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Skutecznie neutralizują odór, ich minusem jest jednak wysoka wrażliwość na środki czyszczące. Detergenty lub inna chemia łazienkowa, zabijają te pożyteczne bakterie. Ich śmierć, będzie równoznaczna z nawrotem zapachu szamba. Jest to metoda, dobra w przypadku miejsc gdzie detergenty, nie są wykorzystywane. Dlatego w przypadku domowej łazienki, metoda ta raczej się nie sprawdzi. Natomiast znajdzie zastosowanie w wiejskich toaletach i szambach.

Przyczyny nieprzyjemnego zapachu w łazience

Może on być spowodowany nie wydajną pracą wentylacji. Najczęściej w tym wypadku problem dotyczy zanieczyszczonych kanałów wentylacyjnych. Trzeba je w takiej sytuacji oczyścić. Czasem jednak wymagane będzie zamontowanie dodatkowego systemu wentylacyjnego.

Przyczyną odoru może być nieprawidłowy montaż rur kanalizacyjnych. Może on być zarówno spowodowany złym rozmieszczeniem rur albo ich nieszczelnością. W obu przypadkach należy skontaktować się z fachowcem i zlecić naprawę usterki. Diagnozowanie samemu problemu, a następnie próba poprawienia instalacji może tylko pogorszyć sprawę. Nierzadko samodzielne działanie, będzie generować dodatkowe koszty.

Mimo wszystko najczęstsza przyczyna smrodu z toalety to brak przestrzegania zasad higieny.  Aby prawidłowo zadbać o czysty stan sedesu i całej łazienki, należy ją regularnie czyścić. Obecnie w każdym większym sklepie bez problemu można znaleźć odpowiednie środki do dbania o stan toalet.

Zatkane rury są często generatorem nieprzyjemnego zapachu. W tym przypadku problem jest bardzo łatwy do rozwiązania. Istnieją dedykowane środki, służące do odtykania rur. Ich  poprawne użycie będzie równoznaczne z pozbyciem się problemu.

Copywriter

autor