Cukrzyca insulinozależna- co to takiego?

Cukrzyca insulinozależna- co to takiego?

Cukrzyca uznawana jest obecnie za jedną z najczęstszych chorób metabolicznych. Niekiedy nazywana jest nawet chorobą cywilizacyjną. Jest ona następstwem zaburzeń gospodarki węglowodanowej. Głównym objawem cukrzycy jest podniesiony poziom glukozy we krwi.  Czym charakteryzuje się cukrzyca insulinozależna? Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu. 

Cukrzyca insulinozależna a cukrzyca insulinoniezależna 

Cukrzyca to choroba metaboliczna, której główną przyczyną jest zaburzenie wydzielania insuliny. Niewystarczająca ilość insuliny w organizmie prowadzi do zaburzeń w wykorzystywaniu glukozy. W efekcie następuje zwiększenie stężenia glukozy we krwi, czyli hiperglikemię oraz jej wydalanie wraz z moczem.

Cukrzyca insulinozależna i cukrzyca insulinoniezależna, to dwa najpopularniejszy typy cukrzycy. Czym się charakteryzuje każda z nich? 

Cukrzyca insulinozależna to inaczej cukrzyca typu I. Zmaga się z nią około 20 proc. chorych i zwykle dotyka osoby przed 40 rokiem życia. 

Układ odpornościowy pacjenta z cukrzycą typu 1. produkuje przeciwciała, które atakują komórki wyspy β trzustki, czyli te odpowiedzialne za produkcję insuliny. Efektem jest zaprzestanie produkowania insuliny. Mimo że glukoza nie dociera do komórek, to w dalszym ciągu pozostaje we krwi. W związku z tym konieczne  jest leczenie insuliną, która pomaga glukozie dostać się do komórek organizmu

 Z kolei cukrzyca insulinoniezależna lub cukrzyca typu II dotyczy około 80 proc. chorych i zwykle  wykrywana jest u osób powyżej 40 roku życia. O cukrzycy tej mówimy, gdy wydzielanie insuliny jest na odpowiednim poziomie, jednak mimo jej wysokiego stężenia, komórki pozostają na nią obojętne. Najczęstszymi objawami cukrzycy typu 2 są: nadmierne osłabienie, oddawanie dużej ilości moczu, infekcje układu moczowo-płciowego, gwałtowny spadek masy ciała, także nieprzyjemny oddech. 

Cukrzyca insulinozależna: Objawy 

Do najczęstszych objaw cukrzycy insulinozależnej zaliczamy:

  • wzmożone pragnienie, 
  • częste oddawanie moczu, 
  • odwodnienie,
  • zapalenie skóry okolicy sromu, a u chłopców pod napletkiem,
  • narastające osłabienie lub zmęczenie oraz senność,
  • zapach acetonu z ust przy kwasicy, 
  • zaburzenia ostrości widzenia,  
  • przyspieszony, głęboki oddech Kussmaula przy kwasicy, 
  • bóle brzucha, nudności lub wymioty,
  • utrata przytomności lub śpiączka cukrzycowa.  

Cukrzyca insulinozależna– czynniki ryzyka:

  • częste infekcje w dzieciństwie;
  • cukrzyca typu 1. u krewnego pierwszego stopnia,
  • stan przedrzucawkowy podczas ciąży;
  • występowanie innych chorób o podłożu autoimmunologicznym (np. choroba Hashimoto; stwardnienie rozsiane lub choroba Gravesa-Basedowa).

Cukrzyca insulinozależna: Jak ją wykryć? 

Podstawowym badaniem diagnostycznym jest pomiar cukru we krwi. Wskazaniem do jego  wykonania badania są objawy hipoglikemii lub hiperglikemii. Nie zapominajmy jednocześnie, że badanie poziomu cukru zalecane jest rutynowo. 

Cukrzycę diagnozuje się na podstawie glikemii przekraczającej normę w badaniu poziomu cukru we krwi na czczo (w dwukrotnych pomiarach) oraz w teście doustnego obciążenia glukozą (OGGT).

Aby móc w 100 proc. dopasować objawy do danego typu schorzenia niezbędna jest dogłębną i szczegółowa wiedza. Cukrzyca insulinozależna nie jest chorobą powszechnie znaną.  Przypomnijmy, że dotyczy ona zaledwie około 20 proc. chorych zmagających się z cukrzycą. Po znacznie więcej wiedzy i nowinek zapraszamy do artykułów zamieszczonych w poradniku na stronie diabetyk24.pl.

Copywriter

autor